neden-ucuz-beton-santrali-alınmaz

Neden Ucuz Beton Santrali Satın Almamalısınız!

Beton Santrali Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler!” adlı makalemizi okuduktan sonra bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Artık santral satın almaya karar verdiniz ve satın almadan önce bilmeniz gereken konuları biliyorsunuz.

Peki Neden Ucuz Beton Santrali Satın Almamalısınız!

Dünyanın birçok ülkesinde beton santrali üretimi ve ihracatı yapılmaktadır. Ucuz işgücü ve ucuz hammadde normal rekabet şartlarıdır. Ancak ucuz üreticiler, fiyatı azaltıp daha fazla satabilmek için pek çok hileli yöntemler kullanmaktadırlar.

Bu yöntemlerden bazıları:

1- Kullanılan Hammadde Kalitesi ve İşçilik

2-Kurulum Ve Montaj Kolaylığı

3-Otomasyon Sistemi

4-Üretim Aşaması

5-Fiyat / Performans

Şimdi bu maddeleri sırayla açıklayalım.

1-Kullanılan Hammadde Kalitesi ve İşçilik

Kullanılan hammadde kalitesi pek çok firmada benzerlik göstermektedir. Ancak bazı firmalar santral üretiminde kullanması gereken hammaddede oranından çok daha azını kullanıyorlar.

Bazı santral parçalarından örnekler verebiliriz.

-Hammadde Bunkeri Kapağı: Bazı üreticiler 2-3 mm’lik daha ince sac kullanıyorlar ancak birkaç mm daha kalın saç kullanılması gerekir. Bazıları da destek sacı veya güçlendirmek için profil kullanmıyorlar. Bu şekilde üretilen hammadde bunkeri kapağı daha dayanıksız ve daha kısa ömürlü olacaktır.

Böylelikle ortaya çıkacak kapak arızalarından dolayı yanlış miktarda hammadde tartılacağı için üretim kapak tamir olana kadar aksayacaktır.

-Konveyör Bant Motoru: agrega, tartım işleminden sonra konveyör bant ile miksere taşınır. Bazı firmalar konveryör bantta motor gücü 5 kw’tan daha düşük motorlar kullanıyor. Böylece konveyör bant motor gücü düşük olduğu için hammaddeyi taşırken sürekli zorlanıyor ve bir süre sonra bozuluyor. Ardından tamir olana kadar tüm üretim aksıyor.

-Beton santrali komple olarak sizin ülkenizin iklim koşullarına göre üretilmesi gerekmektedir. Standart tip olarak üretilen beton santralleri hem daha ucuz olacaktır hem da daha az dayanıklı ve daha kısa ömürlü olacaktır.

İsterseniz size özel tasarlanmayan, daha az çelik kullanan, daha az işçilik ile santral satan ucuz firmaları tercih edebilirsiniz.

2-Kurulum ve Montaj Kolaylığı

Umarız nakliye sırasında herhangi bir parça kırılmadan her şey elinize ulaşmıştır.

Eğer santral elinize sapasağlam ulaştıysa montaj aşamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü fazla sıkılan veya gevşek bırakılan bir cıvata kullanılan kalitesiz çelikten dolayı bağlantı yerini kırabilir.

Fazla veya az yapılan kaynak, fazla boşluklu yapılan kaynak da yine belirli yerlerden kırılabilir ve tesisiniz zarar görebilir.

Santralinizi başka bir yere taşımak isteyebilirsiniz. Bunun için tekrar sökme ve takma işleminin kolaylıkla yapılabilmesi bağlantı yerlerinde esneme, yamulma gibi olumsuz etkenlerin olmaması gerekir.

Herhangi bir hava olayında santraliniz dayanıksız malzemeden üretildiği için büyük zarar görebilir.

Kullanılan yedek parçaların kolaylıkla her yerde bulunabiliyor olması gerekmektedir.

3-Otomasyon Sistemi

En önemli parçalardan biri olan otomasyon sistemi eğer kalitesiz ise pek çok sorun ile karşılaşırsınız. Kaliteli ve güvenilir bilgisayar sistemi olduğundan emin olmalısınız.

Yazılımınız doğru çalışmıyorsa;

Hammaddeler yanlış tartılabilir.

C30 beton yerine hatalı c20 beton üretebilirsiniz.

Sistem hata vermesi gereken yerde hata vermiyorsa parçanın bozulmasına neden olabilir.

Mikseriniz için gerekli yağlama otomatik olmuyorsa çabuk bozulmasına neden olur.

Dokunmatik ekranda ki tek bir dokunuş ile başlayıp, tek bir dokunuş ile durması gereken sistem çalışmaz ise üretim esnasında yine bir sorun yaşarsınız.

Alacağınız yanlış raporlar işletmenizin kar/zarar durumunu olumsuz olarak etkilenebilir.

4-Üretim Aşaması

Beton santralleri için en önemli parçalardan birisi de mixerdir. Mixerininiz ucuz olmasının birkaç sebebi vardır. Bunlar aşınma sacının ince olması ve içindeki shaftların veya mixerin genel olarak kalitesiz çelikten üretilmiş olmasıdır.

Aşınma sacını ince ve kalitesiz ise sürekli değiştirmek zorunda kalacağınız için para kaybınız fazla olacaktır. St-37 çeliğini değil, st-52 ya da hardox çeliğinden üretilmiş olmalı.

Shaftların kalitesiz olması ise çok çabuk kırılmasına neden olur ve hem üretiminizin durmasına hem de para kaybetmenize sebep olur.

5-Fiyat / Performans

Piyasadaki diğer firmalardan %30-%40 daha ucuz beton santrali satın aldınız. Çok kısa vade de aynı şekilde üretim yaptınız. Bunun bir süre daha böyle devam edeceğini düşüyorsunuz.

Peki sonra?

Yukarı da saymış olduğumuz parçalarda çoğu bozulmaya başlayacak. Ardından bozulan bu parçaları sırayla değiştirmeye başlayacaksınız. Bu süre zarfında hem üretiminiz aksayacak hem de müşterilerinizi kaybedeceksiniz.

Muhtemelen de 1 yıllık garanti kapmasında bu parçaların çoğunu kapsamayacak ya da aradığınız kişiye ulaşamayacaksınız.

%30-40 kar yaptığınızı düşünürken %100 zarar ile karşılaşacaksınız.

(Daha fazla hileli yöntemleri öğrenmek istiyorsanız müşteri temsilcimizi arayabilirsiniz.)

Şimdi tekrar düşünün neden ucuz beton santrali almamalısınız. Ardından zaten ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Ürünlerimizi incelemek için tıklayabilirsiniz.

30 m³ pan mikserli beton santrali

30 m³ planet mikserli beton santrali

60 m³ twin shaft mikserli beton santrali

90 m³ twin shaft mikserli beton santrali

120 m³ twin shaft  mikserli beton santrali 

Mega Beton Santralleri